Tijdens de afgelopen Bouwbeurs in de Utrechtse Jaarbeurs introduceerde FURNS een vernieuwend balkonsysteem, waarbij de balustrade van een balkon tegelijkertijd dienst doet als royale plantenbak. “We hebben een systeem ontwikkeld dat je direct op de galerij of het balkon kunt plaatsen,” vertelt technisch productmanager bij FURNS, Mathijs van Haren. “Het dient niet alleen als afscheiding, maar voegt ook extra groen toe. We zien dat hier steeds meer vraag naar is in de markt.”
Het systeem bestaat uit een buitenbak van stevig aluminium, die aan de binnenzijde is voorzien van meerdere verstevigingen en over de volledige hoogte van circa 1,20 meter functioneert als balustrade. Deze buitenbak is ontworpen om bestand te zijn tegen alle weersinvloeden, zoals harde wind en vorst, waardoor hij in uiteenlopende projecten kan worden toegepast. Daarin bevindt zich een waterdichte binnenbak, waarin afwatering en irrigatie kunnen worden opgenomen. Dit maakt het systeem geschikt voor zowel handmatige als geautomatiseerde bewatering. “Steeds meer groenprofessionals eisen een automatisch watergeefsysteem,” zegt Van Haren. “Dat is niet alleen makkelijker voor gebruikers, maar biedt ook garantie op een mooie, blijvende begroeiing, omdat de beplanting altijd voldoende vocht en voedingsstoffen krijgt.”
Volgens Van Haren was de ontwikkeling van het systeem een intensief traject, waarbij talloze tests en proefopstellingen zijn uitgevoerd. “We zijn hier al ruim drie jaar mee bezig, vooral doordat we aan allerlei regelgeving en constructieve eisen moeten voldoen. Een dichte bak op hoogte vangt immers veel wind. Per project moeten we bekijken hoe de bevestiging en het gewicht worden opgevangen. In samenspraak met de constructeur bepalen we de juiste maatvoering en montagemethode. Zo zorgen we ervoor dat het systeem veilig, robuust en betrouwbaar blijft.” Deze maatwerkbenadering heeft als voordeel dat het systeem zowel bij nieuwbouw als bij renovatie kan worden toegepast, zolang de draagkracht van het balkon voldoende is. Hierdoor ontstaat een brede toepasbaarheid, van kleinschalige appartementen tot grote wooncomplexen.
Doordat de buitenbak een ‘casco’ vormt, kan de binnenbak volledig worden afgestemd op de wensen van groenprofessionals en opdrachtgevers. “We kijken samen naar de diepte die nodig is voor specifieke beplanting. Dat kan bijvoorbeeld 35 of 40 centimeter zijn,” legt Van Haren uit. “Daarnaast houden we rekening met het type substraat dat wordt gebruikt, zodat de planten optimaal kunnen wortelen. Op die manier kan er een grote variatie aan beplanting worden gerealiseerd, van laagblijvende siergrassen tot hogere struiken.” Het is ook mogelijk om de aluminium balustrade in verschillende kleuren te poedercoaten, zodat deze goed aansluit bij het architectonische ontwerp van het gebouw of de huisstijl van de opdrachtgever. “Hoe eerder we aan tafel zitten met architecten, hoe beter,” aldus Van Haren. “En gelukkig gebeurt dat ook steeds vaker waardoor we steeds beter kunnen inspelen op hele specifieke wensen.”
Naast het geïntegreerde balkonsysteem presenteert FURNS ook andere groene oplossingen, zoals eenvoudig te monteren gevelplantenbakken voor hoogbouw. Met deze oplossing kunnen plantenbakken direct aan bestaande gevels of balkons worden bevestigd, waardoor er makkelijk verticale tuinen ontstaan. Niet alleen zorgen deze groene wanden voor een duurzame en aansprekende uitstraling, maar ze leveren ook een bijdrage aan biodiversiteit en een gezondere leefomgeving in stedelijke gebieden.
Neem dan rechtstreeks contact op met FURNS Straatmeubilair.